Porodne dobe
V strokovnih knjigah in člankih zasledim, da se povsod pri porodu omenjajo tri porodne dobe. Zdi se mi prav, da vam to razložim na način, ki je bil meni najbolj razumljiv. Dr. Marsden Wagner je zapisal v knjigi Moj porodni načrt:

»Prva porodna doba – je čas, med katerim se maternica krči in pritiska dojenčka na maternični vrat, ki se postopno odpira. Proces poteka počasi, lahko traja več ur, saj se mora telo počasi zmehčati in odpreti ter dati dojenčku možnost potovanja po porodnem kanalu skozi veliko odprtino, ki jo oblikujejo kosti medenice. Potiskanje skozi porodni kanal je zelo pomembno, ker se pri tem iz njegovih pljuč iztiska plodovnica, voda, da bi bila pljuča prazna in pripravljena na to, da jih bo napolnil zrak, ko se bo dojenček rodil in prvič vdihnil. Ob popadkih se dojenčkova glavica počasi modelira, da bi lahko prišla skozi odprtino v materini medenici. Kdaj naj gremo od doma ? Sama sem po vseh nasvetih počakala doma, da so postali popadki redni na 5 minut in sem šele takrat odšla proti porodnišnici. To je pomembno, ker dojenček od matere dobiva prek popkovnice kisik in hranila. Da pa lahko prehajajo skozi popkovnico, morajo skozi steno maternice najprej preiti v posteljico. Ko se maternica krči, takrat se prekine dotok kisika in hranil, le v presledkih med enim in drugim popadkom lahko prehajajo skozi maternično steno v posteljico in nato skozi popkovnico do dojenčka. Ko pridete v porodnišnico zdravnik ali babica nadzirata stanje dojenčka med dvema popadkoma, tako da posluša dojenčkov srčni utrip, se prepriča da dobro prenaša porodni proces. To se lahko naredi s fetalnim stetoskopom ali kardiotokografom. Maternični krči se med seboj razlikujejo po moči in bolečinah. Za sam porod je bistvena porodna bolečina, ker oblikuje povratni mehanizem, ki spodbuja možgane, da maternici pošljejo hormone za napredovanje poroda. Kadar teh občutkov ni (pri uporabi epiduralne anestezije), se porodni proces upočasni ali celo ustavi.

Druga porodna doba – se začne, ko maternični krči popolnoma odprejo maternični vrat do premera 10 cm (preveri zdravnica ali babica) in je dojenček pripravljen na pot navzdol skozi odprtino v medenici in za prihod na svet skozi nožnico. Takrat ženska dobi, zaradi refleksnega dejanja živčnega sistema, nenadno potrebo, da bi dojenčka z močnimi pritiski navzdol potisnila iz telesa. Pomembno je, da v tem trenutku poroda z ničemer ne pospešujemo. Nožnična odprtina se mora široko razpreti, presredek se počasi razteza, da lahko dojenček z glavico preide skoz nožnico in se porodi na svet. Dojenčkova glavica je največji del dojenčkovega telesa, in ko se nožnična odprtina dovolj razpre za njeno rojstvo, se brez težav in hitro porodi tudi preostalo telo. Ko ženska pritiska, se prikaže dojenčkova glavica in se, ko popadek mine, malce pomakne nazaj. Z vsakim napredovanjem glavice in njenim umikom se presredek razteza, dokler ni nožnična odprtina dovolj razprta. Kosti in tkiva ženske dojenčku omogočijo prihod na svet, če je le na voljo dovolj časa za odpiranje, ni prav nobene potrebe da se hiti. Dokler je z dojenčkom in mamo vse v redu in porod napreduje, ne sme biti omejitve trajanja druge porodne dobe, lahko traja tudi po več ur, brez težav. Ko dojenček potuje skozi porodni kanal, se glavica obrača, z obrazom se običajno obrne in poravna z medenico.

Tretja porodna doba – je čas, ko je dojenček rojen in je popolnoma zunaj nožnice, je pa še vedno povezan s popkovnico. Popkovnica utripa in črpa kri v otrokovo telo, učinkuje kot zadnja transfuzija, zato je najbolje počakat tako dolgo dokler ne preneha utripati in jo šele takrat prerezati. V trenutku rojstva dojenček vdihne in ob stiku z zrakom se njegova pljuča razširijo in od takrat dalje diha sam. Številne znanstvene raziskave so dokazale, da je treba novorojenčka takoj predati materi, saj v teh trenutkih med njima potekajo številni bistveni procesi. Nato ga šele babica odnese v neposredno bližino, kjer ga točkujejo po Appgarjevi lestvici, ki temelji na opazovanju dihanja, srčnega utripa, mišične napetosti in vzdržljivosti ter barve kože (minuto po rojstvu, pet minut in deset minut po rojstvu). Pomembno je, da dojenčka ne umijejo, da pustijo verneks čim bolj dolgo na koži, da lahko telo dobi še zadnja hranila, vitamine.

Nekaj minut po rojstvu se posteljica odlušči od maternične stene in se porodi skozi nožnico, navadno skupaj z manjšo količino krvi. Zdravnik ali babica jo pregleda in s tem se konča tretja porodna doba in sam porod. Nato zdravnik ali babica opravita zdravstveni pregled novorojenčka, najbolje v vašem naročju ali v neposredni bližini, preveri se zunanje ali notranje krvavitve, stanje srca, pljuč in živčnega sistema, preizkusijo se dojenčkove nevrološke funkcije. Nato pa je najboljše za njegov dober razvoj dojenje in tesen stik z materjo.«

Uredništvo Nest Kind

Morda vas bo zanimalo

Moje obdobje po porodu

Moje obdobje po porodu

Zunaj je prekrasen sončen zimski dan Vozimo se domov, kjer nas vsi že nestrpno pričakujejo, babica, dedi in naša psička Tija ter že komaj čakajo, da vidijo novo družinsko članico. Seveda nas ob snidenju vse oblijejo solze sreče, neizmerno veselje in radost. Tija...

read more
Očetovi občutki ob porodu

Očetovi občutki ob porodu

Pot do porodnišnice na Ptuju je bila dolga, še daljša pa zaradi razmer na cesti, snežilo je kot že dolgo ne in po avtocesti smo se vozili 30 km na uro. To pot si bom zapomnil do konca. Prav tako si bom zapomnil spremembo v svojem čutenju. Iz »vse je pod kontrolo« je...

read more
Uspešno dojenje

Uspešno dojenje

Dojenje je naravno, spontano, čarobno, čudovito, nežno … Res je, dojenje je vse našteto in še več, a v sodobni družbi se skoraj vse mame soočajo z najrazličnejšimi izzivi pri vzpostavitvi uspešnega dojenja. Dojenje je lahko za mamo največja nočna mora ali največji...

read more